Desulfatace trakční baterie


 Sulfatace je procesem, při kterém se v akumulátoru hromadí síran olovnatý (PbSO4). Vyhnout se hromadění síranu olovnatého můžeme tím, že baterii nabijeme co nejdříve, nejlépe okamžitě, po jejím vybití.

Když ale vybitý akumulátor zůstane stát , například u vozíku, který přes víkend nikdo nenabije, tak síran olovnatý v baterii krystalizuje. Jeho krystalizace znamená, že není snadné při nabíjení rozložit PbSO4 zpět na jednotlivé složky, tedy Pb a SO4. Roztok v akumulátoru řídne a nevrátí se na původní hustotu,baterie nedosáhne stejné hladiny nabití. Stane se tak proto, že PbSO4 izoluje elektrody obalené krystaly, které tím pádem nemohou přenášet energii. Výrazně se tak sníží kapacita baterie a ve výsledku může být zcela nepoužitelná. Sulfataci padne za oběť až 80 % neošetřených olověných akumulátorů Lze se sulfataci úspěšně bránit?
Ano, ovšem jednoduché nabíjení a vybíjení baterie vám nepomůže. Spíše celý proces skomírání baterie ještě urychlí. Viníkem je stejnosměrný proud, který se v drtivé většině případů k nabíjení používá. Lékem na sulfataci je místo něj proud střídavý a proces, kterému se říká desulfatace.
Máme k dispozici profesionální přístroj, který naprogramujeme přímo na konkrétní napětí a kapacitu baterie, kterou desulfatujeme, tento pomocí speciálně vytvořené nabíjecí křivky aktivně působí na sulfát ulpěný na povrchu desek a rozbíjí jeho strukturu. Roztok elektrolytu má opět správnou hustotu a kapacita baterie se navrací k původním hodnotám.
Spolu s dalšími úkony jako je kontrola stavu propojovacích kabelů, dotažení bateriových šroubů na správný utahovací moment, stav hladiny elektrolytu, kontrola funkce dolévacího systému AQ ( zátky, plováky, hadice..), precizního mytí povrchu článků párou a neutralyzace vyvřelé kyseliny( zabránění vzniku bludných proudů a samovybíjení), kontrola stavu ocelové schránky a izolačního odporu baterie, Vám provedeme precizní servis s vysokou přidanou hodnotou.